Lucyna Hankus

Rok szkolny 2013/2014 jest dla mnie wyjątkowy ze względu na powrót do szkoły niezmiernie bliskiej mojemu sercu, do szkoły, w której wiele lat temu stawiałam pierwsze kroki zdobywając doświadczenie w edukacji polskich dzieci i młodzieży na gruncie amerykańskim. Edukację przygotowującą mnie do pracy pedagogicznej ukończyłam w Polsce – liceum w Żywcu, skąd pochodzę i za czym tęsknię, następnie Uniwersytet Śląski w Katowicach, wydział Pedagogiki i Psychologii. Moja edukacja nie skończyła się z chwilą opuszczenia murów szkoły…. trwa do dnia dzisiejszego, nie tylko w formie podyplomowych form doskonalenia zawodowego, ale przede wszystkim w formie praktycznej wiedzy, którą czerpię z każdego kontaktu z moimi uczniami. Te właśnie doświadczenia płynące z relacji z Nimi uczą mnie najwięcej.

Praca domowa na 28 kwietnia.

04/23/2018

Witam serdecznie,

Bardzo proszę  pięknie czytać przemowę indiańskiego wodza str.133.

Gramatyka str.115, ćw.1

Geografia str74-.75, wykonać krzyżówkę i spróbować zapamiętać odpowiedzi.

Będę jeszcze pisała do Państwa, ale już dzisiaj proszę o liczny udział uczniów w paradzie. W tym roku mamy szczególną paradę ,100  lat temu odzyskaliśmy niepodległość, cieszmy się więc wszyscy razem , liczę  na Was . Po paradzie Zarząd Szkoły zaprasza na pizza 🙂

PS

Ci którzy nie zaliczyli projektu z historii, proszeni są o przedstawienie go w najbliższą sobotę.

Dobrego tygodnia, Lucyna H.

Praca domowa na 21 kwietnia.

04/17/2018

Moi Drodzy,

Pozostały nam  tylko dwie soboty  regularnych zajęć a następnie  parada  i zakończenie  roku…..wiem, wiem nie do wiary !!!  Proszę  pomóżcie  w zadaniu domowym  szczególnie w tym i następnym tygodniu. Chciałabym aby na najbliższą sobotę każdy przygotował prezentację z historii, która jest czasami skomplikowanie przedstawiona w naszych podręcznikach. Pozostały nam dwa tematy nie zrealizowane, dotyczą rozbiorów Polski, str.93 -108 .Proszę aby każdy uczeń , wybrał jakieś wydarzenie z tych dwóch tematów i przedstawił je na forum klasy. Może to być dla przykładu :  Jak doszło do pierwszego rozbioru, Konstytucja 3 maja, wobec rosyjskiej przemocy, przygotowania do powstania, bitwa pod Racławicami, jak doszło do trzeciego rozbioru itp. itd.  Mogą też być analizy mapy rozbiorów, prezentacje bohaterów jak np. Kościuszko. Forma dowolna, zwykle  uczniowie przedstawiają  prace na arkuszu papieru, wzbogacone o zdjęcia lub rysunki i oczywiście muszą nauczyć się o tym mówić.  Ja postaram się, najlepiej jak potrafię, wszystko to razem połączyć i uczynić zrozumiałym i interesującym. Jest  ten temat szczególnie ważny w tym roku , kiedy mija 100 lat od czasu odzyskania niepodległości.  Proszę  pisać i dzwonić z wszelkimi pytaniami.  Pozdrawiam , Lucyna H.

Praca domowa na 14 kwietnia.

04/09/2018

Witam  serdecznie.

Historia – dokończyć notatkę  w zeszycie na temat K.Pułaskiego i T.Kościuszki – lekcja w historii str.83-88.  Zapamiętać  najważniejsze fakty z życia tych dwóch bohaterów. Wykonać  ćw.1,2,3  str.89-90  w książce do historii.

W  gramatyce dokończyć  ćw.8 str.105 .

Z życzeniami  wspaniałego tygodnia, Lucyna H.

Wielkanoc.

03/26/2018

Kochani , z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego, życzę Wam prawdziwego pokoju serca, który przynosi Jezus w ten poranek Wielkanocny. Radosnego Alleluja Wam i Waszym bliskim .

PS

Dziękuję  z całego serca za każdą potrawę , która znalazła się na naszym Wielkanocnym stole , wszystko smakowało wyśmienicie/ będę prosić o przepisy /. Szczególne podziękowania  Rodzicom , którzy pomogli w sobotę wszystko ogarnąć, pani Monice za przywództwo 😊

Nie podaję pracy domowej, ale zachęcam do przeczytania tekstów wielkanocnych w książce z czytankami , str.68-72

Radosnego świętowania, Lucyna H.

Sobota 24 marca.

03/21/2018

Witam, troszkę później niż zwykle i dlatego miła niespodzianka….nie ma zadania na sobotę. Proszę jednak , aby każdy uczeń przyniósł ugotowane jajo, żebyśmy mogli je tradycyjnie pokolorować i udekorować nasz stół świąteczny. Można również przynieść materiały do zrobienia pięknych pisanek /technika dowolna/. Przypominam o naszym wielkanocnym śniadaniu i Państwa zobowiązaniach . Każda klasa ma przynieść jakąś potrawę na stół dla  gości , to zobowiązanie ja biorę na siebie i już wpisałam się na listę.

Jeśli będą jakieś sprawy i informacje do przekazania  to odezwę się przed sobotą.  Pozdrawiam ciepło, Lucyna H.

Zadanie domowe na sobotę 17 marca.

03/12/2018

Witam serdecznie.

Zadanie znajduje się w książce do gramatyki, str.86 wybrać 5 wyrazów z “ż” i ułożyć z nimi zdania, str.88 ćw.5 , proszę zapamiętać pisownię części “a” tegoż ćwiczenia ponieważ napiszemy krótkie dyktando.

 

Pani Monika zajęła się koordynacją przygotowań do naszego śniadania wielkanocnego, za co jestem jej bardzo wdzięczna. Ja służę pomocą i Państwa również bardzo proszę o współpracę, proszę o wpisywanie się na listę potraw, mogą być jakieś inne jeśli te z listy są zbyt skomplikowane .

Życząc dobrego tygodnia, Lucyna H

Praca domowa na sobotę 10 marca.

03/05/2018

Witam po troszeczkę przydługiej przerwie….mam nadzieję , że ostatniej  w tym roku szkolnym.  Proszę o wykonanie ćwiczeń w podręczniku do geografii : str.37 ćw.1,2 oraz str.39 ćw.1,2,3,4 . Pracowaliśmy na lekcji  z  tekstami  dotyczącymi Wisły i Odry, dlatego proszę o zapamiętanie najważniejszych informacji/ pomocna będzie notatka z zeszytu/ Proszę również pięknie czytać , str.84-85/ tekst z książki “Ania z Zielonego Wzgórza”/.Jeśli jest to zbyt trudne, proszę o wybranie fragmentu  i nauczenie się pięknie czytać.

Rodzice, którzy nie odebrali ocen semestralnych swoich Dzieci, proszę o zatrzymanie się w którąś sobotę, przed lub po lekcjach. Zwracałam się z prośbą o przyniesienie $1.00 na pomoc Muzeum Polskiemu w Ameryce,  zebrałam $3.00….wszystkie klasy już oddały oprócz naszej, nauczyciele którzy byli na zastępstwie próbowali zebrać , ale niestety z mizernym skutkiem 🙁

Pozdrawiam  serdecznie życząc dobrego tygodnia. Lucyna H.

Praca domowa na sobotę 17 lutego.

02/13/2018

Witam  serdecznie.

Proszę aby uczniowie nauczyli się pięknie czytać wywiad z Matką Teresą z Kalkuty w książce do literatury, str.50.  Na zajęciach uczyliśmy się jak przeprowadzać wywiad i ćwiczyliśmy pisanie wywiadu. Proszę napisać wywiad z wybraną osobą/sportowiec, aktor, pisarz, artysta, kolega, itp./ Pomocne informacje ,str.51 oraz  notatka w zeszycie.

Z pozdrowieniami, Lucyna H.

Praca domowa na sobotę 10 lutego.

02/06/2018

Witam ciepło  przypominając o zadaniu.  Ostatnią sobotę poświęciliśmy w większości na gry i zabawy utrwalające hymn polski oraz  zrozumienie jego treści historycznej. Dążymy  do tego, aby w tym roku, który jest rokiem obchodów 100-nej  rocznicy  odzyskania przez Polskę niepodległości, każdy uczeń naszej szkoły znał jego treść.  Proszę zatem aby  na zadanie nauczyć się dwóch zwrotek i refrenu ( uczniowie którzy znają je bezbłędnie mogą nauczyć się dwóch następnych, czyli całości tzn. czterech zwrotek 😊)

Proszę również wykonać ćw.1 str.69 w książce do gramatyki.

W związku z wkroczeniem w drugi semestr roku szkolnego, chciałabym porozmawiać z Państwem o postępach naszych kochanych dzieci i podsumować to półrocze. Zwykle robiłam zebrania ogólne z Rodzicami, jednak w tym roku proszę o indywidualne rozmowy. Proszę wybrać sobie czas wygodny dla Państwa w najbliższą sobotę od godziny 8:45 do 9:30  lub po lekcjach o godz. 11:45 .

Z życzeniami  dobrego tygodnia, Lucyna H.

Praca domowa na 3 lutego.

01/24/2018

Moi drodzy, w najbliższą sobotę nie ma zajęć, dlatego kto jeszcze nie nabył biletów na nasz bal  może to zrobić drogą internetową lub telefonicznie.

Zadanie:

1/ Podręcznik do historii, str.52-57 ” Na dworze monarszym…”, proszę przeczytać  i nauczyć się pięknie opowiadać/ dzieci opracowały  ten materiał bardzo ładnie już na lekcji/

2/Pod w/w tematem w historii, ćw.2 str.58, ćw.3 i 4 str.59, ćw.5 str.60,ćw.8 str.61

Uczniowie nieobecni ostatnio, proszę o wykonanie zaległego projektu z geografii. Ci ,którzy  prezentowali prace w sobotę , zrobili to genialnie 🙂

Pozdrawiam, Lucyna H.